نحوه تولید عسل

زمان برداشت عسل طبیعی

زمان برداشت عسل طبیعی

زمان برداشت عسل طبیعی متفاوت می باشد چرا که شرایط تولید عسل در هر منطقه ای متفاوت است اما برای برداشت عسل به نکات زیر حتما توجه کنید.

 نکاتی برای برداشت عسل از کندو های طبیعی

در زیر چند نکته در مورد زمان برداشت عسل طبیعی آورده شده استکه بهتر است قبل از برداشت حتما به این نکات توجه کنید.

فصل گلدهی: به طور کلی، عسل در فصل‌های گلدهی تولید می‌شود. این فصل‌ها ممکن است بسته به نوع گل و محل برداشت، متفاوت باشد. بهار و تابستان اغلب زمان مناسبی برای برداشت عسل هستند.

نوع گل‌ها: نوع گل‌هایی که در محل برداشت عسل وجود دارند نقش مهمی در زمان برداشت عسل دارند. برخی گل‌ها در بهار می‌توانند زودتر شروع به گلدهی کنند، در حالی که گل‌های دیگر ممکن است تا تابستان یا حتی پایان بهار منتظر بمانند.

شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی نیز تأثیر زیادی بر زمان برداشت عسل دارد. برای تولید عسل به کیفیت خوب، باید شرایط مطلوب برای گل‌ها و زنبورها فراهم باشد.

نحوه تجمیع عسل توسط زنبورها: زمان برداشت عسل به نحوه تجمیع و پردازش زنبورها نیز وابسته است. عسل زودتر برداشت می‌شود اگر زنبورها سریع‌تر نکتار و گرده را جمع‌آوری کرده و به کندتری به ساخت عسل بپردازند.

نگهداری توازن:برداشت عسل باید به گونه‌ای باشد که توازن طبیعی و پایداری اکوسیستم را حفظ کند. برداشت نباید به حدی باشد که برای زنبورها مشکل ایجاد شود.

نحوه ی برداشت عسل طبیعی

  • برداشت عسل یک فرآیند بسیار حساس می باشد و نیاز به بهداشت و دقت فراوانی دارد. مراحل زیر را باید برداشت عسل طی کنید .
  • آماده‌سازی ابزارها: اطمینان حاصل شود که ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای برداشت، تمیز و بهداشتی هستند. این شامل لباسها، دستکش‌ها، دیواره‌های جلوگیری از آلودگی، و ابزارهای جمع‌آوری عسل است.
  • انتخاب زمان مناسب:برداشت عسل بهتر است در زمان‌هایی انجام شود که فعالیت زنبورها کمتر است، معمولاً در صبح زود یا غروب. این باعث کاهش حجم زنبورها در کناره‌های قالب‌ها و حفظ بهداشت در هنگام برداشت می‌شود.
  • باز کردن قالب‌ها: قالب‌ها را با دقت باز کنید. این کار باید با دقت انجام شود تا زنبورها کمتر اذیت شوند. بهتر است از اسپری دودهای ملایم استفاده کنید تا زنبورها آرام شوند.
  • برداشت عسل از سلول‌ها: با دقت و با استفاده از ابزارهای مناسب، سلول‌ها را از قالب خارج کنید. هنگام برداشت، از مواد فلزی یا تیز به جای ابزارهای چوبی استفاده کنید تا به سلول‌ها خسارت نرسد.
  • جمع‌آوری عسل: عسل جمع‌آوری شده را در سیف‌های تمیز و بهداشتی قرار دهید. اطمینان حاصل شود که هیچ آلودگی از بیرون وارد سیف نشود. از سیف‌های با پایه گردان و دهانه‌های بسته‌شده استفاده کنید.
  • فیلتر کردن عسل: عسل را از طریق فیلترهای مرغوب و تمیز عبور دهید تا ذرات زنبورها یا دیگر آلودگی‌ها جلوی ورود به عسل شود.
  • ذخیره عسل: عسل را در شرایط تاریک و خنک ذخیره کنید تا از افت کیفیت جلوگیری کنید.

عسل تولید شده در بهار بهتر است یا زمستان؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم فرقی ندارد بهار باشد یا زمستان چرا که کیفیت عسل طبیعی به عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند در برداشت عسل موثر باشد. ممکن است محیطی که شما در آن عسل را تولید می کنید در فصل زمستان دارای گل ها فراوان برای تولید عسل توسط زنبور عسل داشته باشد پس نمی توان به طور دقیق به این سوال پاسخ داد. اما یک نکته در مورد عسل تولید شده در زمستان را بهتر است بدانید و این نکته این است که عسلی که در زمستان تولید می شود ممکن است غلیظ تر از عسلی باشد که در بهار تولید می شود، البته این مورد همیشه درست نیست ولی در اکثر مواقع این اتفاق می افتد. اما عسلی که در بهار تولید می شود شفاف تر می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *